SPRÁVNÁ PÉČE O PLEŤ PŘED 30

Internetové magazíny a časopisy jsou plné receptů a velkých návodů jak se starat o zralou pleť, věnují se dámám v pokročilém věku a hluboké vrásky zde hrají prim. Jenže dívky a ženy před třicátým rokem života by se měly starat o pleť stejně tak, jako ženy starší. Prevence je přeci základ, od kterého se odvíjí celkový budoucí stav vaší pleti.

Jak jsme již na úvod uvedli, vrásky a stárnoucí pleť jdou dohromady spíše, než vrásky a pleť mladá, jenže vrásky mohou trápit všechny věkové skupiny. Vrásky vás do 20 let nejspíš trápit nebudou, ale již od tohoto věku je potřeba začít s prevencí, ne-li dřív. Za předpokladu, že vás trápí suchá pleť, je tu ještě větší pravděpodobnost výskytu vrásek, než u dívek či dam s odlišným druhem pleti. Na úvod bychom se tedy měli rozdělit případné typy pleti. S největší pravděpodobností, se uvidíte v některých typech najednou.

Typy pleti:

 

normalní pleť

Smíšená až normální pleť

Jde o nejběžnější typ pleti. V případě, že máte pleť smíšenou, nemusíte se ve dvaceti trápit výskytem vrásek nebo třeba akné, přesto by měl být na vašem kosmetickém stolku hydratační krém.

 

citlivá pleť

Citlivá pleť

Citlivá pleť je také velice častá. Obvykle jde o typ s jemnější pletí, citlivý na chemické látky obsažené v kosmetice. Zároveň může jít o citlivost na slunce, citlivost na suchou vodu nebo na okolní škodlivé vlivy. Proto je nejlepší zvolit hydratační krém s faktorem navržený přímo pro citlivou pleť.

 

aknéProblematická pleť

Problematická pleť je náročnější na údržby zejména kvůli akné a mastící se pokožce. Obvykle toto omezení pomine ve chvíli, kdy dotyčný vyjde z puberty. Vhodná je kosmetika určená přímo pro pleť problematickou.

 

Suchá pleť

Suchá pleť

Suchá pleť je nejnáchylnější k tvorbě vrásek již v ranném věku, proto je potřeba hydratovat. Hydratační krém může být nejvhodnější variantou, někteří dermatologové doporučují také přírodní oleje, ty mají ovšem nevýhodu v tom, že mohou ucpávat póry a vytvářet tak nežádoucí komedony.

 

mastná pleťMastná pleť

Mastná pleť je opakem pleti suché. V tomto případě není nutné obávat se předčasné tvorby vrásek, většinou je naopak nutné používat přípravky určené přímo na mastnou pleť. Mastná pleť je často spojovaná s pletí problematickou, má větší sklony k tvorbě akné, proto je vhodné zvolit také přípravky proti akné.

 


V případě, že jste se našli v jednom či více typech pleti, jste na správné cestě. Budeme-li se tedy soustředit na pleť v rozmezí 20 – 25 – 30 let, je jasné že jde o poměrně velké časové rozmezí. V těchto deseti letech se s pletí mladé ženy dějí poměrně velké změny. Zatímco ve dvaceti letech je pleť krásná a vypnutá, v pětadvaceti letech jsou již patrné prví vrásky kolem očí, na čele a kolem úst. Nejde však o vrásky hluboké, jen povrchové, takže krém proti vráskám zatím zanechejte v obchodě. Od 25 do 30, může stav pleti stagnovat nebo se naopak výrazně zhoršit. Kolem 30. roku života již přichází čas na první krém proti vráskám a na další kosmetické kroky. Do značné míry je to individuální, proto postupujte dle svého vědomí a svědomí. Vliv na to jak bude vaše pleť před třicítkou vypadat má spousta faktorů. Výrazný vliv na stav vaší pleti má genetika, takže se zadívejte do tváří vašich rodičů a pokuste se odhadnout co vás čeká. Dalším výrazným faktorem je stres. V případě, že tvrdě pracujete na své kariéře nebo se trápíte studiem na vysoké škole, může se to na vaší pleti výrazně podepsat. Jednou z nejdůležitějších příčin stárnutí pleti je způsob života, kouření, špatný způsob stravování nebo velké množství alkoholu, vám může přidat pěkných pár let, ale samozřejmě zásadní je také způsob jakým a jestli vůbec, se o svou pleť staráte.

Půjdeme tedy krok po kroku. Péče o pleť sebou nese hodně starání a částečně i investici jak do času tak do kosmetiky. Ve věkové kategorii 20 – 30 let je zásadní čištění pleti, což znamená ráno po probuzení pečlivě očistit pleť, způsob je na vás, doporučuje se však nespoléhat pouze na vodu z vodovodu, ale použít také čisticí pleťovou vodu. Večer má čištění pleti ještě zásadnější roli. Každý večer se nezapomeňte pečlivě odlíčit a nejen oči, ale také celý obličej a krk. Opět je nutné použít čisticí pleťovou vodu, v dnešní době je hodně populární tzv. micerální pleťová voda, takže výběr je jen na vás, pokuste se jen vybrat takovou variantu, která bude odpovídat vašemu typu pleti. A rozhodně nezapomínejte ani na odličování na cestách.

Když už jsme u toho čištění, jakémukoliv typu pleti rozhodně neuškodí jednou týdně peeling a pleťová maska, opět volte dle svého uvážení a typu pleti.

Dalším krokem a to právě nejlepším jako prevence proti vráskám, je hydratační krém. V ideálním případě si obstarejte jak krém denní tak i noční. Noční krém je obvykle hutnější a vyživuje tak perfektně vaši pleť během spánku a tím dostává i nový rozměr slovní spojení „vyspat se do krásy“. Na den zvolte krém s lehčí texturou a nezapomínejte jej použít i pod make-up. Samozřejmě jej zvolte opět dle typu vaší pleti. V případě, že vás trápí akné, je v dnešní době nepřeberné množství denních i nočních krémů na problematickou pleť, takže si určitě vyberete. Zároveň doporučujeme používat oční krém, nejlépe ráno a večer a nezapomeňte jej jemně vklepávat.

V neposlední řadě je velice důležitá sluneční ochrana. Stárnutí pleti způsobují nejen vaše návyky či genetika, ale také sluneční záření. Takže přestože je opálení v módě a téměř každému sluší, není pro vaši pleť zdravé. Bohužel ani solária nejsou ideálním řešením. V případě, že po opálení toužíte, pokuste se ho získat jiným způsob, samoopalovací krémy a nástřiky mohou vypadat také dobře. Proto tedy vždy volte hydratační krémy s UV faktorem, který ochrání vaši pleť od předčasných známek stárnutí.

V případě, že vás trápí akné, budete muset vaši péči o pleť podřídit jistým specifikům. V dnešní době je na trhu velké množství značek, které nabízejí celé kosmetické řady na problematickou pleť a vaše léčba akné, se tak může stát hračkou. Jestliže jste s přípravky na akné nespokojená nebo si už nevíte rady, je nejlepším řešením poradit se s dermatologem. Odborník diagnostikuje váš problém a určí přesnou léčbu. Jestliže jste to nechali zajít příliš daleko a teď vás trápí jizvy po akné, může být řešením například mezoterapie nebo laser, opět záleží na konzultaci s dermatologem.

Pár pravidel nakonec:

  • Pravidelné čištění pleti ráno i večer
  • Vždy se před spaním odlíčit
  • Jednou týdně použít peeling
  • Hydratační krém je základ
  • S obličejem si vždy namazejte i krk
  • Denní krém by vždy měl mít ochranný UV faktor
  • Používejte jen kvalitní kosmetiku určenou pro váš typ pleti
  • Nepoužívejte krém proti vráskám pokuď ho opravdu nepotřebujete – nejde o vhodnou prevenci